امروز: یکشنبه 29 بهمن 1396 برابر با 18 فوریه 2018

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر: بیش از 5 هزار نفر در نوشهر مبتلا به دیابت و فشار خون هستند/ مازندران رتبه نخست چاقی در کشور

  • چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

خزر24:سیدرحیم سیدپور طی گفت‌وگویی با بیان اینکه بعد از راه‌اندازی سیستم پزشک خانواده در مازندران، در بحث مقابله آماری مقابله با بیماری‌های واگیردار و غیرواگیردار توفیقات خوبی داشتیم، اظهار کرد:

قبل از ساماندهی در شهر و روستا هیچ‌گونه آماری از بیماری‌های مختلف در کشور نداشتیم و امکان عملیاتی و برنامه‌ریزی مناسب برای مقابله با بیماری‌ها کاری دشوار بود.

وی با اشاره به اینکه شناسایی، رصد و غربالگری برخی بیماری‌ها یکی از وظایف پزشک خانواده بود که در مازندران انجام شد، از بیماری‌های غیرواگیر نظیر فشارخون و دیابت به عنوان شایع‌ترین بیماری‌ها در مازندران نام برد که در این زمینه استان مازندران جزء سه استان نخست است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر با بیان اینکه مازندران بالاترین نمایه توده بدنی را در کشور دارد و تعداد بانوان چاق از آقایان بیشتر است، خاطرنشان کرد: در شهرستان نوشهر در حوزه شهری 2 هزار و 40 نفر زن و 991 نفر مرد و در حوزه روستایی یک‌هزار و 734 نفر زن و 526 نفر مرد مبتلا به دیابت هستند.

وی تعداد افراد دارای فشارخون در حوزه شهری را 2 هزار و 125 نفر زن و یک‌هزار و 126 نفر مرد عنوان کرد و ادامه داد: در حوزه روستایی نیز 2 هزار و 105 نفر زن و 593 نفر مرد به این بیماری مبتلا هستند.

سیدپور یکی از عوامل بروز دیابت را چاقی نام برد و گفت: کم‌تحرکی و نوع رژیم غذایی مناسب که با قند و چربی زیاد همراه است که در واقع بسترساز بیماری‌های دیابت، فشارخون و قلبی و عروقی است و تغییر رویه زندگی و رژیم غذایی می‌تواند در پیشگیری از این بیماری‌ها کمک کند.

وی افزود: بعد از اجرای طرح غربال‌گری 5 هزار و 291 نفر بیمار مبتلا به دیابت و 5 هزار و 940 بیمار مبتلا به فشار خون در نوشهر شناسایی شد.

وی درباره واحد سلامت خانواده که مراقبت‌های مادران باردار را انجام می‌دهد، افزود: در این واحد مراقبت‌های قبل از زمان بارداری و در زمان بارداری ارائه می‌شود که سلامت مادر در قبل و حین بارداری کنترل می‌شود و آزمایش‌های مرتبط انجام می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر بیان کرد: در دوران بارداری مادران باردار در مراکز جامع خدمات سلامت در شهر و رستا مورد مراقبت قرار می‌گیرند تا دوران بارداری را به سلامت طی کنند.

وی ادامه داد: بعد از دوران بارداری و بدو تولد واکسیناسیون فرزندان انجام می‌شود، سه مرحله آزمایش برای جلوگیری از بروز بیماری‌های ژنتیک انجام می‌شود که کلیه خدمات ارائه‌شده نیز رایگان است.

سیدپور یادآور شد: شبکه بهداشت و درمان در سنین نوجوانی، جوانی و میانسالی نیز خدمات ارائه می‌دهد و برنامه‌ریزی خوبی برای تمامی رده‌های سنی وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح برنامه‌های هفته سلامت شبکه بهداشت و درمان نوشهر، خاطرنشان کرد: شهرستان نوشهر 13 مرکز خدمات جامع سلامت در حوزه شهری و روستایی دارد که 2 مرکز جدید خدمات‌ روستایی در روستاهای موسی‌آباد و کوشکسرا نیز در این هفته با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران افتتاح می‌شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر بیان کرد: مرکز کوشکسرا با زیربنای 250 مترمربع و با هزینه‌ای بالغ بر 450 میلیون تومان همراه با تجهیزات از محل اعتبارات معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و مرکز موسی‌آباد نیز با زیربنای 350مترمربع همراه با تجهیزات با اعتبار 500 میلیون تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین از آغاز به کار کلینیک ویژه تخصصی بیمارستان شهید بهشتی نوشهر خبر داد و گفت: این کلینیک با زیربنای 750 مترمربع با هزینه‌ یک‌میلیارد تومان از محل اعتبارات وزارت بهداشت و درمان و از محل طرح تحول سلامت انجام شد.

سیدپور خدمات تخصصی ارائه‌شده در این کلینیک را در حوزه‌های اطفال، زنان و زایمان، داخلی، چشم، گوش و حلق و بینی، داندانپزشکی، عفونی، ارتوپدی و روانپزشکی نام برد و گفت: در حدود 20 متخصص در شیفت‌های مختلف در 2 نوبت صبح و عصر این کلینیک مشغول به فعالیت می‌شوند.

وی درباره افتتاح پایگاه جدید اورژانس 115 شهری نوشهر، تصریح کرد: این پایگاه در ساختمانی به مساحت 250مترمربع در 2 طبقه ساخته شده که در حدود 350 میلیون تومان با تجهیزات برای آن هزینه شده است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر بیان کرد: باتوجه به اینکه شهرستان نوشهر به ویژه در 6 ماهه نخست سال میزبان گردشگران زیادی است، در حوزه امدادرسانی پیش‌ بیمارستانی به مراجعین مشکلاتی دارد فلذا نیازمند مراکز ثابت 24ساعته برای خدمت‌رسانی به بومیان و گردشگران است.

وی در پایان گفت: در حال حاضر شهرستان نوشهر دو مرکز ثابت شهری و روستایی داریم که در تمام ایام سال خدمات می‌دهند و مرکز پاره‌وقت در روستای ملکار داریم که به علت کمبود نیرو و ممنوعیت جذب نیرو درحال حاضر امکان 24 ساعته‌کردن این مرکز را نداریم.

نوشهرانلاین

منتشر شده در مازندران
کد خبر: 2868

نوشتن دیدگاه

کاربر محترم خواهشا از نوشتن نظرات توهین آمیز و غیر اخلاقی خودداری نمایید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه سایت