امروز: یکشنبه 29 بهمن 1396 برابر با 18 فوریه 2018

جنگل‌های هیرکانی در راه یونسکو/ ۱۰۰ شیء تاریخی مرمت شد

  • جمعه, 26 خرداد 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

خزر24:دلاور بزرگ نیا در گفتگو با خبرنگار  با اشاره به برگزاری نشست تدوین پرونده جنگل‌های هیرکانی برای ثبت در میراث معنوی یونسکو اظهار داشت: این طرح با هدف حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی درخصوص اهمیت معرفی و ثبت جهانی میراث ایران و نقش این کار در معرفی جایگاه ایران در تمدن بشری و ظرفیت‌های اقلیمی در دست اقدام است.وی با معرفی ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی، و طبیعی استان، جنگل‌های هیرکانی را آخرین بازمانده جنگل هایر هیرکانی در جهان بیان کرد و خواستار ثبت معنوی آن در فهرست آثار جهانی شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران از حفاظت و مرمت ۱۰۰ قلم شی تاریخی فرهنگی خبرداد و افزود: ۵۰ قلم شیء تاریخی فرهنگی موجود در مخزن و ویترین‌های موزه تاریخ ساری و ۵۰ قلم شی نویافته از کاوش محوطه اشکانی وستمین کیاسر مرمت شد.

وی افزود: در این پروژه، مرمتگران بر اساس شرح خدمات مصوب به پاکسازی، نمونه برداری، استحکام بخشی، بازسازی و بازپیرایی اموال منقول فرهنگی تاریخی که در گذر زمان آسیب دیده و در خطر بودند، پرداختند. آثار یادشده با نظارت کارشناسان استان و اداره کل موزه‌ها، از نظر کمی، کیفی، علمی و فنی مورد ارزیابی و تأیید قرار گرفت و در موزه تاریخ ساری به نمایش گذاشته شدمهر

منتشر شده در مازندران
کد خبر: 2960

نوشتن دیدگاه

کاربر محترم خواهشا از نوشتن نظرات توهین آمیز و غیر اخلاقی خودداری نمایید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه سایت