امروز: دوشنبه 30 بهمن 1396 برابر با 20 فوریه 2018

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در محمود آباد خبر داد:به جز آستان قدس رضوی و شرکت های وابسته هیچ نهاد دیگری از مالیات معاف نیست / فعالیت های اقتصادی سپاه نیز مشمول مالیات می شود

جمعه, 25 فروردين 1396 21:42 نوشته شده توسط  سرویس استانی
رای دادن به این مورد
(0 رای)

خزر24:دکتر محمدحسین زاده بحرینی نماینده مشهد و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در  نشست خبری اعضای این کمیسیون با خبرنگاران مازندران در محمودآباد در پاسخ به سوال یک خبرنگار در مورد دخالت نمایندگان در پروژه های اجرایی و فشار غیر معقول به دولت اظهار داشت:این مساله را رد نمی کنم ولی تفاوت نمایندگان با مسولین دولتی اینست که دائم با مردم در ارتباط هستند و در جریان مشکلات آنها قرار دارند و اگر پروژه ای را پیشنهاد می دهند بعلت مطالعه میدانی نیازهاست.

 


اما اصرار نمایندگان بر اجرای پروژه هایی که توجیه اقتصادی ندارند نیز حرف درستی است ولی نباید طوری نتیجه گیری کنیم نمایندگان در کار دولت دخالت می کنند چون نماینده نباید بی تفاوت باشد.

باید پروزه توجیه داشته باشد و باید بین دولت و مجلس تعامل باشد.همچنین در ادامه در پاسخ به سوال دیگری  که در مورد اینکه چه زمانی می توان بودجه کشور را بر اساس مالیات برنامه ریزی کنیم توضیح داد: این یک آرمان است .ما سالهاست به دنبال افزایش مالیات تولید ناخالص داخلی هستیم.ضریب جینی در کشور ما خیلی پایین است. هدفگذاری کردیم به 10 در صد برسد ولی هنوز موفق نشدیم.

اگر موفق بشویم سهم مالیات را در بودجه عمومی دولت افزایش بدهیم یعنی هزینه های دولت از محل هزینه های واقعی خودش باشد که اصطلاحا می گوییم تراز بودجه مثبت باشد.الان تراز عملیاتی بودجه ما منفی است یعنی ما مجبوریم از منابع ملی مثل نفت استفاده کنیم یا استقراض کنیم که هر دو غلط است.


امروز بخش هایی از اقتصاد ما از دید نظام مالیاتی ما پنهان است بهمین دلیل از آن قسمت ها مالیات کمتری گرفته می شود و یا اصلا گرفته نمی شود و فشار به فعالین آشکار وارد می شود.

سپاه اگر فعالیت های حاکمیتی انجام دهد با تشخیص دفتر رهبری از مالیات معاف است اما فعالیت های اقتصادی آنها بهیچ وجه از مالیات معاف نیست.آستان قدس رضوی تنها آستان حاضر در کشور است که بنا بر دستور امام خمینی ره از مالیات معاف هستند.

البته برای افزایش شفافیت معالیاتی باید مالیات آستان قدس محاسبه شود ولی مبلع مالیات مجددا به آستان بازگشت داده شود اصظلاحا به شکل جمعی خرجی است.
بجز آستان قدس رضوی هیچ نهادی از مالیات معاف نیست.

نوشتن دیدگاه

کاربر محترم خواهشا از نوشتن نظرات توهین آمیز و غیر اخلاقی خودداری نمایید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه سایت