امروز: یکشنبه 29 بهمن 1396 برابر با 18 فوریه 2018

انتخاب دانشگاهیان؛تمدید امید / نگاه اجمالی به وضعیت دانشگاه در دولت تدبیر و امید

  • دوشنبه, 28 فروردين 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

خزر24:سجاد حیات بخش:گفتار اول بهار ۱۳۹۲:وقتی دانشگاه به مثابه ی آینه ی جامعه دچار ناکارآمدی،بیماری و درگیر بحران های درونی خود باشد،این نشانه ای از بحرانی گسترده تر در بطن جامعه میدهد.

 

وقتی روابط جمعی در خانواده ها دچار تغییر شده و از سوی پدرسالاری به فرزند سالاری سوق پیدا کرده و وقتی نظر فرزند دانشجوی خانواده در تصمیمات حائز اهمیت است،وقتی مردم هنوز به دانشگاه به عنوان یکی از مراجع فکری نگاه می کنند،یعنی دانشگاه و دانشگاهیان در لایه های متعدد اجتماعی موثر هستند و غفلت از این نهاد یعنی غفلت از جامعه.

در آن روزها اگر وارد یکی از دانشگاههای سراسر کشور میشدید،با اندکی گشت و گذار یا پرس و جو چند ویژگی مشترک از وضعیت دانشگاه ها در سراسر کشور عایدتان میشد.

وضعیت نامطلوب در دانشگاه، از رشد پولی شدن دانشگاه ها، نادیده گرفتن عدالت آموزشی، تهی شدن دانشگاه از معنا،افزایش روند کالایی شدن علم ،بورسیه های غیرقانونی تا تعلیق و تعطیل شدن تشکلهای سیاسی و صنفی همه و همه میراثی بود که از برخوردهای پلیسی و سلبی به دانشگاه برجای مانده بود.

زمستانی که به بهای تعلیق اکثر انجمن های اسلامی و زینت یافتن دانشجویان به ستاره های متعدد به پایان رسید.زمستانی که با همت فعالان دانشجویی در انتقال مطالبات انباشته شده ی خود به عرصه ی انتخابات به پایان رسید.

 

گفتار دوم بهار ۱۳۹۶ : نقطه ای از تاریخ که دانشجو و جنبش دانشجویی چو بید بر سر ایمان خویش میلرزد.نمی داند به پشتوانه ی حق طلبی و مبارزاتش به آینده امید داشته باشد یا با یادآوری ظلم هایی که در حقش شد در همه چیز تردید کند. اما این بار هم انتخاب دانشجویان تمدید امید است زیرا میدانند همه به امید زنده ایم و به کسانی که منادی امید هستند دل میبندند.

این بار هم چشم بر تردیدهایمان میبندیم و تدبیری دیگر میکنیم تا امتداد بخشیم بر دولتی که امثال فرجی دانا را برایمان پسندید و چنان بر نگاه متفاوتش بر ریاست وزارتخانه ایستاد که ظرف ۱۵ماه از روی کار آمدن دولت ۵ وزیر علوم به مجلس اصولگرا معرفی کرد. ۱۵ماهی که وزرا رای اعتماد نمیگرفتند اما دولت همچنان با تکیه بر خواسته ی به حق دانشجویان با همان منطق وزرا را معرفی میکرد تا شاهد گشایش نسبی در فضای دانشگاه باشیم.مراسم روز دانشجوی سال های اخیر حدودا پرشور برگزار شد، دانشجویان با آرامش روانی حرف های خود را می زنند و فعالیت می کنند،هرچند نواقصی وجود دارد اما همه ی این ها در قیاس با ادوار گذشته، مشخصاً نشان دهنده ی بروز تغییرات است.

با امتداد امید از دکتر روحانی میخواهیم در دولت آینده با توجه به همراهی بیشتر مجلس فعلی و مهیا بودن بستر دانشگاه سکان وزارت علوم را به دستان مدیری شجاع و دانشگاهی بسپارد تا وعده ی دانشگاه پویا و مستقل بطورکامل محقق شود.

 

سخن را با جملات زیبای دکتر شریعتی در وصف سه آذر اهورایی که در راه مبارزه با استکبار خارجی و استبداد داخلی جانشان را فدا کردند و نماد جنبش دانشجویی شدند پایان میبرم : 《اگر اجباری که به زنده ماندن دارم نبود، خود را در برابر دانشگاه آتش می‌زدم، همان‌جایی که بیست و دو سال پیش، « آذر» مان، در آتش بیداد سوخت، او را در پیش پای «نیکسون» قربانی کردند! این سه یار دبستانی که هنوز مدرسه را ترک نگفته اند، هنوز از تحصیلشان فراغت نیافته اند، نخواستند - همچون دیگران - کوپن نانی بگیرند و از پشت میز دانشگاه، به پشت پاچال بازار بروند و سر در آخور خویش فرو برند. از آن سال، چندین دوره آمدند و کارشان را تمام کردند و رفتند، اما این سه تن ماندند تا هر که را می آید، بیاموزند، هرکه را می‌رود، سفارش کنند. آنها هرگز نمیروند، همیشه خواهند ماند، آنها «شهید» ند. این «سه قطره خون» که بر چهره ی دانشگاه ما، همچنان تازه و گرم است. کاشکی می توانستم این سه آذر اهورائی را با تن خاکستر شده ام بپوشانم، تا در این سموم که می وزد، نفسرند! اما نه، باید زنده بمانم و این سه آتش را در سینه نگاه دارم.》 باید زنده بمانیم و از حرمت خون ۳ شهید دانشگاه دفاع کنیم.

پس پیش به سوی دانشگاهی"امن"،"مستقل"،"دموکراتیک" و "باکیفیت" با تمدید امید

 

کد خبر: 2851

نوشتن دیدگاه

کاربر محترم خواهشا از نوشتن نظرات توهین آمیز و غیر اخلاقی خودداری نمایید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه سایت