امروز: یکشنبه 29 بهمن 1396 برابر با 18 فوریه 2018

نقدی بر مناظرات انتخاباتی / محمد عسگری

  • پنج شنبه, 14 ارديبهشت 1396
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

خزر24:هشتم اردیبهشت ماه سال جاری، یکی از روزهایی که در تاریخ سیاسی کشور ماندگار شده است. اولین مناظره کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با موضوع فرهنگ و اجتماع، موضوعی بسیار حساس و کاربردی که در آن به مسائلی چون : اشتغال، جوانان، خانواده و... پرداخته شد و نامزدها کما بیش در مورد برنامه های خود سخنانی را ایراد کردند که اگر موضوعیت را ملاک سنجش قرار دهیم، عملکرد نامزدهای اعتدال و اصلاح طلب به حق قابل قبول بود.

 

اما مناظرات ادامه خواهد و در هر مناظره کاندیداها با موضوعیت خاص به بیان نظرات، برنامه ها و نقدهای خود خواهند پرداخت و به عنوان پیشنهاد از کاندیدای محترم درخواست داریم تا در مورد موضوعات زیر به طور خلاصه به برنامه های خود اشاره نمایند.

۱. در زمینه روابط بین الملل:

شاید یکی از مهم ترین موضوعاتی در حال حاضر در عرصه سیاست خارجی مطرح است، اجرای برجام است که حتما باید به صورت جد مورد پیگیری قرار گیرد.

تهدیدات خارجی و منطقه ای به ترتیب در حال کاهش و افزایش است که باید با حفظ سیاست های دستگاه دیپلماسی به فکر افزایش حضور ایران در صحنه های تصمیم گیر منطقه ای نیز باشیم. موضوع دیگر در این حوزه  استفاده از ایرانیان مقیم خارج است، پتانسیل بسیار بالایی در تمامی حوزه های علمی ، اقتصادی و فرهنگی وجود دارد که میتوان با تکیه بر آن در بسیاری از زمینه ها سرامد دنیا باشیم. نیاز به ورود تکنولوژی و انجام پروژه های مشترک با کشورهای صاحب تکنولوژی های مختلف با حفظ تمامیت و استقلال کشور موضوع دیگری که باید در حوزه سیاست خارجه و روابط بین الملل مورد توجه قرار گیرد‌. جلوگیری و دور کردن آثار منفی اقتصادی و سیاسی که در صحنه بین الملل  علیه کشورمان صورت می گیرد.

۲. در زمینه اقتصادی:

شاید به نوعی بتوان موضوع اقتصاد را به عنوان پاشنه آشیل دولت ها در هر کشوری تلقی کرد. دولت یازدهم با عملکردی مطلوب در این زمینه از جمله مهار تورم، افزایش ارزش واحد پولی، کنترل و کاهش نرخ دلار و حمایت از واحد ها تولید کننده، قدم های خوبی را در بهبود اوضاع اقتصادی کشور برداشته است ، و در ادامه سیاست های جاری اقتصادی کشور انتظار می رود دولت آینده برنامه هایی در زمینه هایی چون : کمبود آب و محدودیت های ناشی از آن، صندوق های بازنشستگی، تقویت جایگاه بخش خصوصی و تدوام اجرای  اصل ۴۴ قانون اساسی و اجرای سند چشم انداز  و برنامه های اقتصاد مقاومتی، بردارد.

 

۳. موضوع دیگری که میتوان بدان اشاره نمود. اجرای قانون است، اغلب مردم از رعایت نشدن قانون گله مندند، دولت منتخب باید برنامه های خود را در زمینه اجرای قانون اعلام کند و به قضاوت مردم بسپارد.

چهارمین و آخرین موضوعی که انتظار می رود کاندیدا بسیار عمیق تر و جدی تر بدان بپردازند موضوع محیط زیست است. اقدامات بسیار ارزنده ای در دولت یازدهم در این حوزه انجام شده، احیای دریاچه ارومیه، حفظ جنگل های و مراتع و عرصه های ملی حفاظت شده، مقابله و عمل جدی در مقابل پدیده ریزگردها از جمله سیاست های محیط زیستی قابل تحسین دولت حاضر است . اما تخریب محیط زیست شهرها و امنیت روحی و روانی مردم موضوعی است که نمیتوان به هیچ وجه از آن گذشت و هر دولتی دولتی که بر سر کار آید باید تکلیف خود را در مقابل حفظ محیط محیط زیست شهری، حفاظت از شهرها و بافت شهری برای زندگی امن و خوشایند مردم روشن کند. فروش تراکم برای اداره شهر ها سم مهلکی است که اثر سو خود را در آینده میگذارد، 

 

به فهرست بالا صدها موضوع دیگر را میتوان اضافه نمود، اما در همین حد کفایت خواهد کرد. اکثر نامزدها با اعلام صریح و شفاف عملکرد و برنامه های خود  نسبت به مسائل محدود فوق از خود شخصیتی بالاتر از بازی های سیاسی ارائه و مردم خود را عادت دهند که هوشیارانه و اگاهانه که شرط عقلی عقد مردم و حکومت تست به انتخاب رئیس جمهور آتی دست زنند.

محمدعسگری

کد خبر: 2890

نوشتن دیدگاه

کاربر محترم خواهشا از نوشتن نظرات توهین آمیز و غیر اخلاقی خودداری نمایید

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آخرین اخبار

عضویت در خبرنامه سایت